Start arrow OPPA 2008 arrow Artyści OPPA 2008
Artyści OPPA 2008
Hans-Eckardt Wenzel Drukuj Wyślij znajomemu

Wenzel Hans-Eckardt Wenzel, muzyk, piosenkarz, kompozytor i autor, od roku 1976 nieprzerwanie ma fundamentalny wpływ na niemiecką scenę muzyczną i kulturalną. Ukazanie się jego pierwszej płyty Stirb mit mir ein Stück (Umrzyj ze mną odbrobinę), wydanej w roku 1986, było kultowym wydarzeniem. Wieczory kabaretowe Letztes aus der DaDaeR (Ostatnie nowinki z DaDaeR) współtworzone ze Steffenem Menschingiem były wywrotowe i ostro atakowały estetyczne i polityczne normy panujące w Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Wenzel urodził się 31 lipca 1955 roku w Kropstädt w okręgu Wittenberg w Niemczech. Po otrzymaniu świadectwa maturalnego studiował w latach 1976 - 1981 na Wydziale Kulturoznastwa i Estetyki Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Po ukończeniu studiów zdecydował się na karierę niezależnego artysty; początkowo w teatrze piosenki. W latach 1978 - 1999 Wenzel i Steffen Mensching (Wenzel & Mensching) współtworzyli duet kabaretowy o nazwie Karls Enkel.

Czytaj całość
 
Włodzimierz Wysocki - materiały archiwalne Drukuj Wyślij znajomemu

Unikatowe materiały archiwalne ze zbiorów Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie

"Interview de Vladimir VISSOTSKY" (Francja, 1977, reż. Jean Bertho) - 15'

Wielkie odkrycie archiwalne, dokonane przez koszalińskie Muzeum Włodzimierza Wysockiego. To wyjątkowe francuskie nagranie pochodzi z 1977 roku. Poeta wystąpił wówczas we francuskiej telewizji TF1. Udzielił wywiadu po francusku, wykonał też kilka ze swych najsłynniejszych pieśni. Dał się również poznać jako znakomity gitarzysta.


"Włodzimierz Wysocki. Tallinn" (Estonia, 1972, reż. Mati Talvik) – 65'

Unikatowy zapis recitalu Wysockiego w studiu telewizji estońskiej z 1972 roku. Estońscy filmowcy uciekali się do niewyobrażalnych pomysłów, by uzyskać zgodę dyrekcji telewizji w Tallinie na realizację nagrania z udziałem Wysockiego. Władze czyniły z kolei wszystko, by program miał jak najmniejszą oglądalność (z programów telewizyjnych drukowanych w gazetach i czasopismach przezornie usunięto zawczasu nazwisko Wysockiego). Plan władz nie powiódł się. Recital w Tallinie jest jednym z najbardziej niezwykłych występów Włodzimierza Wysockiego, budzącym wielkie emocje i pozostawiającym niezatarte wrażenia. Wysocki zaprezentował w Tallinie swe pieśni, wybrane monologi teatralne, opowiedział o początkach swej drogi twórczej.

Czytaj całość
 
Basia Stępniak-Wilk - reedycja płyty "O obrotach" Drukuj Wyślij znajomemu

Pod koniec listopada 2008 ukaże się reedycja pierwszej płyty Basi Stępniak-Wilk pt. “O obrotach” z bonusowymi nie publikowanymi wcześniej piosenkami, w nowej szacie graficznej i odświeżonym brzmieniu.

Basia Stępniak-Wilk CD “O obrotach” Basi Stępniak-Wilk ukazała się w 1998 r. Była debiutem fonograficznym, ale i pewnym zamknięciem tego pierwszego – bardzo owocnego etapu działalności scenicznej Artystki (m. in. Grand Prix Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, I miejsce Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Stypendium Twórcze Miasta Krakowa). Płyta utrzymana w konwencji poezji śpiewanej, autorskie teksty i muzyka Basi, nietuzinkowe aranżacje Marka Bazeli.

Czytaj całość