Start
Włodzimierz Wysocki - materiały archiwalne Drukuj Wyślij znajomemu

Unikatowe materiały archiwalne ze zbiorów Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie

"Interview de Vladimir VISSOTSKY" (Francja, 1977, reż. Jean Bertho) - 15'

Wielkie odkrycie archiwalne, dokonane przez koszalińskie Muzeum Włodzimierza Wysockiego. To wyjątkowe francuskie nagranie pochodzi z 1977 roku. Poeta wystąpił wówczas we francuskiej telewizji TF1. Udzielił wywiadu po francusku, wykonał też kilka ze swych najsłynniejszych pieśni. Dał się również poznać jako znakomity gitarzysta.


"Włodzimierz Wysocki. Tallinn" (Estonia, 1972, reż. Mati Talvik) – 65'

Unikatowy zapis recitalu Wysockiego w studiu telewizji estońskiej z 1972 roku. Estońscy filmowcy uciekali się do niewyobrażalnych pomysłów, by uzyskać zgodę dyrekcji telewizji w Tallinie na realizację nagrania z udziałem Wysockiego. Władze czyniły z kolei wszystko, by program miał jak najmniejszą oglądalność (z programów telewizyjnych drukowanych w gazetach i czasopismach przezornie usunięto zawczasu nazwisko Wysockiego). Plan władz nie powiódł się. Recital w Tallinie jest jednym z najbardziej niezwykłych występów Włodzimierza Wysockiego, budzącym wielkie emocje i pozostawiającym niezatarte wrażenia. Wysocki zaprezentował w Tallinie swe pieśni, wybrane monologi teatralne, opowiedział o początkach swej drogi twórczej.


"Włodzimierz Wysocki. Mexico City" (Meksyk, 1977) – 65'


Zarejestrowane przez telewizje Meksyku, Niemiec i Austrii recitale Wysockiego z lat 1975-1977 (m. in. w moskiewskim teatrze "Romen", w studiu telewizji meksykańskiej), a także swoiste bonusy w postaci unikatowych materiałów archiwalnych, prezentujących Wysockiego zarówno na deskach scenicznych, jak i w sytuacjach ujmujących prywatnością - w zaciszu domowym, w kręgu przyjaciół, w procesie tworzenia.   


Wszystkie prezentowane w ramach 26. Międzynarodowego Festiwalu Bardów unikatowe filmowe materiały archiwalne przedstawi dr Marlena Zimna – dyrektor Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie.


Włodzimierz Siemionowicz Wysocki (właśc. Władimir Wysockij)

Urodził się 25 stycznia 1938 r., zmarł 25 lipca 1980 r. Aktor, pieśniarz, poeta rosyjski. Jako aktor zyskał sławę swoimi kreacjami w Teatrze na Tagance oraz kilkoma rolami filmowymi. Dla większości był przede wszystkim pieśniarzem. Śpiewał niskim, ochrypłym barytonem, przy akompaniamencie gitary (później również z orkiestrą) pieśni trudne, wymagające kunsztu aktorskiego i ekspresji. Pierwotnie pod wpływem twórczości Okudżawy, dość szybko znalazł własną drogę wyrazu. Enfant terrible radzieckiej sceny rozrywkowej, nigdy nie zyskał uznania w oczach władz radzieckich. Prowadził nerwowy i artystycznie chaotyczny tryb życia. Zmarł przedwcześnie na zawał serca. Jego śmierć poruszyła całą Rosję, a pogrzeb w wyludnionej z powodu olimpiady Moskwie zgromadził tłumy. Do dziś jego grób tonie w kwiatach, a wielbiciele jego twórczości starają się zgłębić fenomen Wysockiego.

Strony o Włodzimierzu Wysockim:

http://www.vysotsky.neostrada.pl/

Włodzimierz Wysocki w Wikipedii

Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie