Start
Hans-Eckardt Wenzel Drukuj Wyślij znajomemu

Wenzel Hans-Eckardt Wenzel, muzyk, piosenkarz, kompozytor i autor, od roku 1976 nieprzerwanie ma fundamentalny wpływ na niemiecką scenę muzyczną i kulturalną. Ukazanie się jego pierwszej płyty Stirb mit mir ein Stück (Umrzyj ze mną odbrobinę), wydanej w roku 1986, było kultowym wydarzeniem. Wieczory kabaretowe Letztes aus der DaDaeR (Ostatnie nowinki z DaDaeR) współtworzone ze Steffenem Menschingiem były wywrotowe i ostro atakowały estetyczne i polityczne normy panujące w Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Wenzel urodził się 31 lipca 1955 roku w Kropstädt w okręgu Wittenberg w Niemczech. Po otrzymaniu świadectwa maturalnego studiował w latach 1976 - 1981 na Wydziale Kulturoznastwa i Estetyki Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Po ukończeniu studiów zdecydował się na karierę niezależnego artysty; początkowo w teatrze piosenki. W latach 1978 - 1999 Wenzel i Steffen Mensching (Wenzel & Mensching) współtworzyli duet kabaretowy o nazwie Karls Enkel.

W latach 1988 i 1989 Wenzel przebywał każdego roku po 3 miesiące w Nikaragui, gdzie pracował jako reżyser. W roku 1982 ukazał się jego pierwszy tomik poezji zatytułowany Lied vom wilden Mohn (Pieśń dzikiego maku), a w roku 1987 kolejny, zatytułowany Antrag auf Verlängerung des Monats August (Wniosek o przedłużenie miesiąca sierpnia). Płyta Wenzla Stirb mit mir ein Stück otrzymała nagrodę Goldene Amiga. W tym okresie zaczęły w Niemczech powstawać różne produkcje sceniczne, a równolegle do nich liczne projekty muzyczne. Pierwsze premierowe utwory do tekstów Theodora Kramera z muzyką Wenzla wydane zostały w roku 1997 na płycie zatytułowanej Lied am Rand (Piosenka na krawędzi). Wydanie kolejnej płyty Schöner Lügen (Piękne kłamstwa) było w Niemczech prawdziwym debiutem Wenzla jako muzyka. W latach 2000 - 2005 Wenzel pracował intensywnie z grupą Gruppe Lügen. W tym okresie powstała większość jego płyt CD. Między innymi 19 maja 2001 w Teatrze Maksyma Gorkiego w Berlinie został nagrany na żywo podwójny album CD / DV Grünes Licht / Halb und Halb (Zielone Światło / Pół na pół).

W tym okresie pochłaniały Wenzla liczne projekty realizowane we wspólpracy z Orkiestrą Symfoniczną Radia Rundfunk oraz praca reżyserska dla różnych teatrów i scen niezależnych. W roku 2003 zaproszony przez Norę Guthrie do pracy przy projekcie Woody Guthrie Archiv wyjechał do Nowego Jorku. Na życzenie Nory miał przetłumaczyć i wydać w postaci piosenek teksty jej ojca, Woddiego Guthrie, w języku niemieckim. Efektem tej pracy była płyta zatytułowana Ticky Tock – Wenzel singt Woody Guthrie (Wenzel śpiewa Woodiego Guthrie), na której śpiewa utwory zarówno w języku niemieckim jak i angielskim. Promując tę płytę Wenzel odbył wiele tras koncertowych po Stanach Zjednoczonych. W Nashville spotkał po raz pierwszy Arlo Guthriego. Z tej znajomości narodził się projekt wspólnej trasy koncertowej Arlo i Wenzla. Potem były kolejne trasy koncertowe w Austrii, Francji, Włoszech, Belgii, Szwajcarii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W roku 2004 Wenzel zainicjował festiwal Stimmen-Festival w Lörrach. W tym samym roku ukazała się jego kolejna płyta Himmelfahrt (Wniebowstąpienie).

Dla swojej córki Maschy Wenzel nagrał w roku 2005 płytę Wenzel singt Maschas Kinderlieder (Wenzel śpiewa Maschy bajki), na której znalazło się 27 znanych piosenek dla dzieci. We wrześniu 2005 roku odbyła się wspólna trasa koncertowa po Niemczech z Arlo Guthrie (www.arloundwenzel.de). We wrześniu 2006 roku wydana została płyta Vier Uhr Früh – Wenzel singt Theodor Kramer Vol. II (Czwarta nad ranem - Wenzel śpiewa Theodora Kramera, cz. II).

26 października 2007 roku ujrzała światło dzienne pierwsza nagrana studyjnie całkowicie autorska płyta Wenzla Glaubt nie, was ich singe (Nie wierzcie w to, co śpiewam). Od początku 2008 roku Wenzel pracuje z nowopowstałą grupą MATROSENBLAU, wydając w tym okresie trzy płyty: Strassenballade (Ballada uliczna), Das kleine Meertagebuch (Dzienniczek pokładowy) oraz podwójną płytę WENZEL:SOLO:LIVE, której premiera odbyła się 31 października 2008 roku.

Oficjalna strona internetowa artysty: www.wenzel-im-netz.de