Start arrow OPPA 2011 arrow OPPA 2011 ODBĘDZIE SIĘ
OPPA 2011 ODBĘDZIE SIĘ Drukuj Wyślij znajomemu

OPPA 2011 ODBĘDZIE SIĘ

Znamy już wyniki wszystkich trzech konkursów, w których startowaliśmy. Z trzech wniosków o dofinansowanie OPPA tylko jeden rozpatrzony został pozytywnie. Wniosek złożony do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie uzyskał wystarczającej liczby punktów. Jest to już chyba ósmy rok z rzędu, kiedy Ministerstwo nie przyznaje nam żadnych środków. Miasto stołeczne Warszawa także nie przyznało nam dotacji w konkursie trzyletnim, co pozwoliłoby nam na dalekosiężne planowanie programu i zapewniło przynajmniej trzyletnią stabilizację w kwestii organizowania Festiwalu. Otrzymaliśmy natomiast dotację w konkursie jednorocznym, tylko że czterokrotnie niższą od postulowanej, bo w wysokości 60 tysięcy złotych. Oczywiście dla wielu z Państwa ta kwota może wydać się ogromna. Ale dla nas stanowi spory problem, ponieważ znów stoimy przed dylematem, z czego zrezygnować, jak i w których miejscach ograniczyć koncepcję programową, aby jednak nie obniżać poziomu i aby Festiwal nadal zachował swój charakter międzynarodowy. Ma się rozumieć, że jesteśmy wdzięczni Miastu i jego Zespołowi Opiniującemu, że w ogóle przydzielił nam jakiekolwiek środki. Żal tylko, że nie możemy zrobić Festiwalu na miarę naszych oczekiwań. A słyszymy wciąż, że lepiej już było... i następne lata będą tylko gorsze.

No, jeśli tak, to dość zrzędzenia i bierzmy się do roboty.

Mamy zamiar wprowadzić w tym roku pewne zmiany regulaminowe dotyczące zgłoszeń. Nie trzeba będzie już niczego przesyłać pocztą tradycyjną. Wszystko za pomocą poczty elektronicznej. Rozważamy też problem przesłuchań półfinałowych. To jest impreza generująca spore koszty i znalezienie jakiegoś innego rozwiązania bardzo by nam ułatwiło sprawę. Nie chcemy jednak rezygnować z półfinału, ponieważ jest to ten rodzaj eliminacji wstępnych, który daje nam największe pojęcie o stronie wykonawczej kandydata. Sama lektura tekstów i odsłuchanie nagrań okazuje się w wielu wypadkach mylące. Dopiero prezentacja przed publicznością daje w miarę pełny obraz możliwości uczestnika konkursu.
Dlatego szukamy obecnie możliwości pogodzenia jednego z drugim, tzn. zachowania półfinału z jednoczesną minimalizacją kosztów jego organizacji.

Wkrótce podejmiemy stosowne decyzje i niezwłocznie zamieścimy je na tej stronie.


Piotr Bakal
05.04.2011