Start arrow OPPA 2012 arrow PROGRAM OPPA 2012 - 30. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU BARDÓW
PROGRAM OPPA 2012 - 30. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU BARDÓW Drukuj Wyślij znajomemu
OPPA 2012 - 30. Międzynarodowy Festiwal Bardów

17 listopada 2012
(sobota)
godz. 16:00, wstęp wolny

PÓŁFINAŁ KONKURSU OPPA 2012

Każdy z uczestników wykonuje dwa utwory z własnym tekstem i własną muzyką. Prezentacje ocenia Rada Artystyczna OPPA, kwalifikując najlepszych do Wielkiego Finału. Prowadzenie: Mariusz „Rosół” Ziółkowski.

Dom Kultury Śródmieście
ul. Smolna 9, Warszawa
tel. 22 827 03 16, www.dks.art.pl18 listopada 2012 (niedziela)
godz. 15:00, wstęp wolny

WIELKI FINAŁ KONKURSU OPPA 2012

Każdy z finalistów wykonuje dwa utwory. Prezentacje ocenia Jury OPPA, które wyłania „Złotą Piątkę” laureatów. Po przerwie śpiewa EGON ALTER - laureat Grand Prix im. Jonasza Kofty OPPA 2011. Następnie tegoroczni laureaci wykonują po trzy utwory - różne od wcześniej prezentowanych. Po drugiej przerwie Jury OPPA ogłasza pełny werdykt oraz zdobywcę Grand Prix im. Jonasza Kofty.
Prowadzenie: Mariusz „Rosół” Ziółkowski.
Skład Jury OPPA 2012: Ewa Paczoska (przewodnicząca), Barbara Podmiotko, Jaga Koftowa, Adam Sławiński, Jakub Sienkiewicz, Tomasz Szwed i Piotr Bakal.

Dom Kultury Śródmieście
ul. Smolna 9, Warszawa
tel. 22 827 03 16, www.dks.art.pl19 listopada 2012 (poniedziałek)
godz. 19:00, bilety: 25 zł
rezerwacja pod info@oppa.pl

BARDOWIE BEZ GRANIC - koncert międzynarodowy
ALEKSANDER BAL (Białoruś), MANFRED MAURENBRECHER (Niemcy),
KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ (Polska)

Zgodnie z koncepcją cyklu „Bardowie bez granic” realizowaną do tej pory w ramach festiwalu OPPA, artyści występujący w tym koncercie reprezentują różne spojrzenia na piosenkę autorską i różne koncepcje artystyczne. Teksty piosenek bardów zagranicznych są przetłumaczone na język polski i wyświetlane na dużym ekranie w czasie występów ich twórców.

ALEKSANDER BAL

Aleksandr Wasiliewicz Bal pochodzi z Mohylewa na Białorusi. Jest autorem, kompozytorem i wykonawcą. Ukończył Mohylewską Szkołę Kultury w specjalności dyrygenta chóru. Od 1995 roku pracuje w Mohylewskim Obwodowym Teatrze Dramatycznym jako jego szef muzyczny. Jest autorem muzyki i piosenek do 33 spektakli, z których większość jest adresowana do dzieci. Wydał 13 zbiorków piosenek.
Laureat wielu festiwali piosenki autorskiej, w tym: międzynarodowego festiwalu piosenki autorskiej Petersburski Akord (Sankt-Petersburg 1996), Gruszyńskiego Festiwalu Piosenki Autorskiej (Samara 1999). Członek Jury szeregu festiwali na Białorusi i w Rosji. Dwukrotny laureat Białoruskiego Festiwalu Młodzieży Teatralnej (1998, 2001).


MANFRED MAURENBRECHER

Rocznik 1950, jest opowiadaczem historii. Wydał 20 płyt i pracował z wieloma piosenkarzami i piosenkarkami, Otrzymywał nagrody w dziedzinie małych form scenicznych oraz kabaretu. Napisał 2 powiesci, wraz z 4 kolegami corocznie robi program sylwestrowy. W Polsce występuje po raz pierwszy, choć prywatnie bywał u nas wiele razy.

Urodził się 2 maja 1950 r. w Berlinie. Za młodu uczęszczał do szkoły muzycznej, klasy fortepianu, potem studiował germanistykę i literaturoznawstwo, zrobił doktorat, a potem, zamiast pracować dalej np. jako wykładowca, założył grupę Trotz und Träume (Upór i Sny). Jego hobby - pisanie tekstów piosenek i muzyki, stopniowo stało się zawodem. Znaczącym punktem tamtego etapu był występ w serii telewizyjnej Pałac rocka. Nie ma tendencji ani do kreowania własnego wizerunku, ani do teoretyzowania. Twierdzi, że lepiej coś więcej zrobić i wypróbować. Sporo młodszej publiczności pozyskał jako uczestnik berlińskiej Sceny Czytanej (jest to forma sztuki scenicznej, gdzie artyści czytają publiczności fragmenty tekstów literackich).
Otrzymał wiele liczących się nagród i wyróżnień, między innymi: Nagroda niemieckiej sztuki estradowej, Nagroda Złotego Kufla  (też w kategorii sztuki estradowej), Nagrodę kabaretową, Nagrodę krytyki muzycznej. Na jego 60. urodziny i 30-lecie pracy artystycznej wydano trzypłytowy album zawierający 63 jego piosenki śpiewane przez wykonawców z niemieckiej czołówki, jak Veronika Fischer, Reinhard Mey, Hannes Wader, Konstantin Wecker i innych.
Pisze teksty dla wielu innych znanych pieśniarzy. Produkował i moderował programy dla licznych znanych stacji radiowych i telewizyjnych. Napisał 2 powieści, zbiór opowiadań i kilka scenariuszy. Od 2003 jest członkiem niemieckiego Pen-Clubu.
Poglądy ma lewicowe. Wspierał artystycznie akcje dla poprawy sytuacji uchodźców.
Wydał 20 płyt, plus jedną z grupą Trotz und Träume.
Żonaty od 1989, ma syna, mieszka w Berlinie i na wsi niedaleko Odry.

– Stuttgarter Zeitung, 1981
Zapewne jedyne naprawdę wielkie odkrycie ambitnej niemieckiej muzyki rozrywkowej i piosenki autorskiej.

– Wolfgang Niedecken: 1988
Żadne przemądrzalstwo, nadęcie i rafinada nie przylepia się do tego dziwnego faceta, który poci się przy fortepianie, jakby dźwięki musiał z niego wyrywać. A przy tym jego teksty są literackie, pełne energii i wyrazu, zbliżają się do słuchacza powoli, aby tym mocniej go pochwycić. I zostawia dużo miejsca między wierszami, jak poza nim nikt tu u nas w kraju.

– Frankfurter Allgemeine Zeitung, 1992   
Są artyści, którzy się nie zmieniają, aż stają się nudni. Są pieśniarze, którzy zawsze śpiewają to samo, aż zaczynają drażnić. Manfred Maurenbrecher jest zawsze ten sam i to jest wspaniałe.

– Konstantin Wecker: 2002
Manfred Maurenbrecher nie jest jakimś zjawiskiem na marginesie niemieckiego showbusinessu, lecz ekscentrykiem bez póz, namiętnym kapłanem kontrkultury, dla którego sztuka i bycie są ważniejsze niż  poziom sprzedaży.

– Märkische Allgemeine: 2008
Ten zapewne najlepszy niemiecki autor piosenek nie potrzebuje hitów. On jest jak skała na rafie nerwowo zmieniającej się moderny, a jego inteligentne teksty aż iskrzą się od dowcipu językowego i ironii.


KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ

Urodził się 30.10.1947 w Wichrówie. Jest satyrykiem, poetą, kompozytorem, gitarzystą i piosenkarzem. Studiował w WSP w Olsztynie.

Od 1976 roku współtworzył kabaret Gwuść z którym zdobywał nagrody. W 1976 roku zadebiutował w I Biesiadzie Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim w autorskim programie kabaretowym Dookoła Wojtek, za który otrzymał II nagrodę. W roku 1978 przeniósł się do Warszawy, gdzie do 1981 występował w kabarecie Na Pięterku Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. W latach 1979-84 był kierownikiem literackim Teatru na Targówku, w którym zrealizował własny spektakl satyryczny Dziury na drodze oraz musical dla dzieci Dzieci taty Zeusa. W latach 1983 – 86 prowadził wraz z Januszem Gajosem kabaret Hotel Nitz. Od roku 1986 do 1990 współpracował z kabaretem Pod Egidą.

Realizował autorskie recitale i programy telewizyjne takie jak: Na tronie, U pana Krzysia, Rozmowy ze zgryzem. Od 2005 roku jest stałym gościem na antenie programu Szkło kontaktowe nadawanego w TVN24. Jest autorem sztuk teatralnych Cycek, Bunkier, zbioru satyrycznego Między Worłujem a Przyszłozbożem i wielu książek, licznych piosenek oraz felietonów.

Jest laureatem takich nagród, jak: Złote Rogi Kozicy i nagrody MKiS w Ogólnopolskim Turnieju Kabaretowym w Zakopanem w 1977, Złotej Szpilki na II Biesiadzie Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim w 1977 za program Mity i nity, czyli nasza Monachomachia, III nagrody na III Biesiadzie Humoru i Satyry w 1978, Srebrnych Rogów Kozicy w Ogólnopolskim Turnieju Kabaretowym w Zakopanem w 1978, Grand Prix oraz nagrody dziennikarzy na przeglądzie kabaretowym OSET w Rzeszowie w roku 1986, III nagrody za farsę Cycek na Międzynarodowym Konkursie na sztukę teatralną w Jugosławii w 1986, nagrody MKiS na KFPP w Opolu w ’91 r., Złotego Mikrofonu w 1991, nagrody miesięcznika Szpilki za Listy do Pana Hrabiego w 1991 roku, Złotego Kamertonu w 1992, Prometeusza w 1997.


Muzeum Niepodległości
Al. Solidarności 62, Warszawa
tel. 22 826 90 91, www.muzeumniepodleglosci.art.pl20 listopada 2012 (wtorek)
godz. 19:00, bilety: 25 zł
zasady rezerwacji na stronie: www.scenapw.sdk.pl

ZEGAR Z KUKUŁKĄ - reaktywacja

Po 30 latach reaktywuje się jedna ze znanych grup działających w środowisku tzw. piosenki studenckiej na przełomie 70. i 80. lat ubiegłego wieku. Jej trzonem są śpiewający autorzy: Ewa Gaworska i Marek Majewski. Ewa - na co dzień naukowiec i wykładowca filologii polskiej, poetka, autorka wspaniałych lirycznych piosenek znanych i śpiewanych do dziś, jak np. „Ballada na drogi złe”, Stacja jutro”, czy „Dom w górach”. Marek - zawodowy satyryk, nie stroniący jednak od twórczości lirycznej i balladowej. I właśnie w tym nurcie specjalizował się przed laty zespół „Zegar z kukułką”. W programie znajdą się stare i nowe piosenki.

Piwnica na Wójtowskiej
ul. Zakroczymska 11, Warszawa
tel. 22 635 46 47, www.piwnicanawojtowskiej.sdk.pl21 listopada 2012 (środa)
godz. 20:00, bilety 10 i 20 zł
rezerwacja tel: 22 631 04 41

ANDRZEJ KORYCKI I DOMINIKA ŻUKOWSKA - piosenki Bułata Okudżawy

Pierwszy z dwóch koncertów poświęconych Bułatowi Okudżawie dla uczczenia 15 rocznicy śmierci Artysty. Andrzej Korycki, to autor, kompozytor i pieśniarz wywodzący się z nurtu piosenki żeglarskiej. Wraz z Dominiką Żukowską przygotowali i wykonują od kilku lat cieszący się wielkim uznaniem publiczności program złożony z piosenek Bułata Okudżawy.

Tawerna Żeglarska "Korsarz"
ul. Gostyńska 45, Warszawa
te. 22 631 04 41, www.tawernakorsarz.pl22 listopada 2012 (czwartek)

godz. 18:00 - sala klubu "Mam Ochotę"
wstęp wolny

Projekcja filmu dokumentalnego o Bułacie Okudżawie

Film przedstawia unikatowe nagrania z koncertów Bułata Okudżawy z archiwum Gosteleradio (pochodzące z różnych lat). Najsłynniejsze utwory poety i pieśni mniej znane w Polsce. Od bardzo wczesnych interpretacji po późne występy bardzo już dojrzałego artysty, okraszone filozoficzną zadumą i czasem gorzką, to znów ironiczną refleksją nad światem i ludźmi. Film zawiera fragmenty wywiadu z Bułatem Okudżawą, w którym poeta odpowiada na fundamentalne pytania dotyczące jego twórczości, a także obszerne fragmenty jednego z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów koncertu w Centralnym Domu Literata w Moskwie z 1992 r. Bułat Okudżawa zaśpiewał wówczas swe stare i nowe utwory, odpowiedział również na liczne pytania z sali.

***

godz. 20:00 - sala widowiskowa
bilety: 20 zł, rezerwacja 22 822 48 70, przedsprzedaż w kasie OKO

Koncert BUŁATOWI OKUDŻAWIE w 15 rocznicę śmierci

Występują: Justyna Bacz, Dominika Świątek, Andrzej Ozga, Aleksander Trąbczyński, tekst biograficzny o Okudżawie: Anna Żebrowska, czyta Krystyna Czubówna, akompaniuje zespół pod kierownictwem Artura Krawczyka (kontrabas, aranżacje), Maciej Chwała (piano), Marcin Dąbrowski (gitara), Rafał Grząka (akordeon).

Ośrodek Kultury Ochoty
ul. Grójecka 75, Warszawa
tel. 22 822 48 70, www.oko.com.pl 23 listopada 2012 (piątek)
godz. 19:00, bilety: 25 zł
rezerwacja pod info@oppa.pl, sprzedaż na godzinę przed koncertem w kasie Studia

PREMIERY I INTERPRETACJE - KONCERT GALOWY OPPA 2012

Dwuczęściowy koncert, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami występuje kilkunastu znanych twórców piosenki autorskiej, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybiera najlepszą piosenkę premierową.
Druga część, to koncert złożony z piosenek sławnych bardów zagranicznych, które są wykonane w polskich wersjach językowych przez polskich bardów.

Występują: Marek Andrzejewski, Piotr Bakal, Andrzej Brzeski, Krzysztof Jurkiewicz & SCOB, Tomasz Kordeusz, Jacek Łapot, Marek Majewski, Jerzy Mamcarz, Bogusław Nowicki, Andrzej Ozga, Karol Płudowski, Jakub Sienkiewicz, Basia Stępniak-Wilk i Tomasz Szwed.

W obu częściach koncertu artystom akompaniuje zespół pod kierownictwem Piotra Matuszczyka (fortepian, aranżacje), w składzie: Lesław Matecki (gitary), Rafał Grząka (akordeon),  Mirosław Wiśniewski (bas), Mariusz Mocarski (perkusja). Prowadzenie - Jacek Łapot.

Studio Muzyczne Polskiego Radia im. A. Osieckiej
ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa
www.polskieradio.pl24 listopada 2012 (sobota)
godz. 19:00, bilety : 30 zł
Przedsprzedaż przez portal Polskiego Radia: www.sklep.polskieradio.pl, zakładka: Bilety. Sprzedaż na godzinę przed koncertem w kasie Studia.

WIELKI KONCERT JUBILEUSZOWY 30. OPPA

To prawdziwa retrospektywa Festiwalu poprzez jego trzydzieści edycji. Występują niemal wszyscy laureaci głównych nagród od 1978 roku do 2011: Andrzej Poniedzielski, Andrzej Garczarek, Jacek Kleyff, Bogusław Diduch, Ryszard Makowski, Tomasz Olszewski, Konrad Materna, Basia Stępniak-Wilk, Waldemar Śmiałkowski, Krzysztof Nurkiewicz, Marek Bartkowicz, Ewelina Marciniak, Małgorzata Wojciechowska, Michał Rogacki, Tatiana Bielanohaja, Mateusz Rulski, Dominika Barabas, Kamil Wasicki i Przemysław Kmietjan. Akompaniuje zespół Piotra Matuszczyka (fortepian, aranżacje), w składzie: Lesław Matecki (gitary), Rafał Grząka (akordeon),  Mirosław Wiśniewski (bas), Mariusz Mocarski (perkusja). Prowadzenie - Paweł Sztompke.

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
ul. Modzelewskiego 59, Warszawa
tel: 22 645 50 51, 22 645 98 58, www.polskieradio.pl25 listopada 2012 (niedziela)
otwarcie klubu - godz. 14:00, start sceny - godz. 15:30

oFF OPPA - scena otwarta

To kilkugodzinny maraton piosenkarski. Wystąpić mają szansę wszyscy, którzy śpiewają piosenki autorskie (własny tekst i muzyka) pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia się. Do tego koncertu nie ma żadnych eliminacji. Jest to również szansa do zaprezentowania się w nieco szerszym repertuarze niż w konkursie. Decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegóły tutaj...

praCoVnia art club
ul. Popiełuszki 16, Warszawa
tel.: 22 833 44 50, www.pracovnia.plOPPA 2012 - 30. Międzynarodowy Festiwal Bardów

Główny patron medialny

Polskie Radio Jedynka