Start
Karol Płudowski Drukuj Wyślij znajomemu
Bard - autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Jedna z nich, której refren zaczyna się od słów „Widzę ją, kiedy oczy zamykam...”, stała się turystycznym evergreenem. Człowiek gór (czasem żagli) i organizator imprez kulturalnych. Laureat wielu przeglądów i festiwali. Uhonorowany dwukrotnie nagrodą publiczności na OPPA 2010 i OPPA 2012 – 28. i 30. Międzynarodowym Festiwalu Bardów. Na swojej drodze artystycznej współpracował z wieloma znanymi muzykami m. in. ze skrzypkiem Wojciechem Czemplikiem (dziś U Studni), flecistą Stefanem Błaszczyńskim (dziś Brathanki) i gitarzystą solowym Jackiem Wolskim (dawniej Osjan). Obdarzony wyjątkowym głosem, zdolnościami gitarowymi i sceniczną charyzmą.

Karol Płudowski

Debiutował w 1974 r. na I Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej „YAPA” w grupie studentów Uniwersytetu Warszawskiego – Jery, której członkami byli obok niego: Hanna Basista, Ewa Gaworska, Anna Woyda i Marian Orlikowski.
Był także współzałożycielem grupy Znienacka, którą wraz z nim tworzyli: Iwona Piastowska, Anna Sołtyńska, Sławomir „Waza” Noszczyk i Dariusz Prądzyński.

Karol Płudowski pochodzi z Warszawy. Urodził się 10 października 1952 r. w rodzinie inteligenckiej. Matka była tłumaczką, ojciec dziennikarzem i wydawcą, związanym m.in. ze słynnym tygodnikiem „Po prostu”. W 1970 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a w latach 1971 – 1982 (!) studiował na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. W okresie studiów udzielał się społecznie – był m.in. pomysłodawcą i współzałożycielem studenckiego klubu wydziałowego pod nazwą „Mini Klub”. W 1982 r., wkrótce po wprowadzeniu stanu wojennego, będąc na etapie pisania pracy magisterskiej, porzucił studia i poświęcił się animowaniu alternatywnego ruchu społecznego, jakim jawiła się wówczas „piosenka turystyczna”. Dopiero w 2006 r. ukończył je, pisząc i broniąc pod kierunkiem prof. Ireny Wojnar pracę magisterską pt. „Studencki Ruch Piosenki Turystycznej”.

Na repertuar Karola Płudowskiego składają się piosenki autorskie (z własnym tekstem i muzyką) oraz skomponowane do wierszy znanych poetów. Wykonuje także tzw. piosenki turystyczne i ludowe (głównie łemkowskie, ukraińskie, rosyjskie). Zawsze dba o wysoki poziom artystyczny i przede wszystkim o prawdziwość swojego przekazu.