Start
Drukuj Wyślij znajomemu
OPPA 2017 - 35. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BARDÓW


PROGRAM

OPPA 2017 - 35. Międzynarodowy Festiwal Bardów

18. listopada 2017 (sobota)
godz. 16:00, wstęp wolny

PÓŁFINAŁ KONKURSU OPPA 2017

Każdy z uczestników wykonuje dwa utwory z własnym tekstem i własną muzyką. Prezentacje ocenia Rada Artystyczna OPPA, kwalifikując najlepszych do Wielkiego Finału. Prowadzenie Jacek Gutry.

Dom Kultury Śródmieście
ul. Smolna 9, Warszawa
tel. 22 826 25 86, www.dks.art.pl19. listopada 2017 (niedziela)
godz. 15:00, wstęp wolny

WIELKI FINAŁ KONKURSU OPPA 2017

Każdy z finalistów wykonuje dwa utwory. Prezentacje ocenia Jury OPPA, które wyłania „Złotą Piątkę” laureatów. Po przerwie śpiewa ANATOL GWOZDECKI - laureat Grand Prix im. Jonasza Kofty OPPA 2016. Następnie tegoroczni laureaci wykonują po trzy utwory - różne od wcześniej prezentowanych. Po drugiej przerwie Jury OPPA ogłasza pełny werdykt oraz zdobywcę Grand Prix im. Jonasza Kofty. Skład Jury: Ewa Paczoska - przewodnicząca, Jaga Koftowa, Grażyna Orlińska, Piotr Bakal, Krzysztof Dzikowski, Marek Hojda i Korneliusz Pacuda. Prowadzenie Jacek Gutry.

Anatol Gwozdecki

Dom Kultury Śródmieście
ul. Smolna 9, Warszawa
tel. 22 826 25 86, www.dks.art.pl20. listopada 2017 (poniedziałek)
godz. 20:00, bilety: 15 zł, rezerwacja sms-owa 609 885 208

ANDRZEJ MRÓZ, ANNA SZALEŃCOWA I ZESPÓŁ "KOCIOŁEK"
- turystyczne oblicze piosenki autorskiej

Grupa „Kociołek” powstała w 1969 roku w Krakowie, a rodowód swój wywodzi z kręgów harcerzy-studentów, których pasją było wędrowanie górskimi szlakami. Wędrówki te stały się inspiracją do powstania wielu piosenek turystycznych poświęconych górom. Grupa prezentowała je i nadal prezentuje na rajdach, złazach, ogniskach i innych spotkaniach prawdziwych turystów. Piosenki przez lata nie zestarzały się, a niektóre z nich tak zżyły z górami, że trwają jako „wiecznie młode” standardy turystyczne, które znają i śpiewają kolejne pokolenia (Od Turbacza, Jesień w górach, Pusto w Gorcach, Wrzesień, Biegłaś zboczem).  Zarówno piosenki jak i działalność grupy docenili nie tylko wędrujący turyści, dorobkiem były też liczne nagrody na giełdach i przeglądach piosenki turystycznej. Andrzej Mróz obchodził w 2015 r. 50-lecie twórczości. Na OPPA 2017 grupa Kociołek wystąpi w następującym składzie: Andrzej Mróz (śpiew, gitara), Anna Szaleńcowa (śpiew), Grzegorz Giermek (śpiew, gitara), Maria Lankosz-Mróz (śpiew), Maciej Szaleniec (gitara), Henryk Szaleniec (śpiew), Jan Marchaj (śpiew, gitara).

Andrzej Mróz

Grupa Kociołek

Gniazdo Piratów
ul. Ogólna 5, Warszawa
tel. 22 633 71 82, www.gniazdopiratow.com.pl21. listopada 2017 (wtorek)
godz. 19:00, bilety: 30 zł, zasady rezerwacji na stronie: www.scenapw.sdk.pl

TOMASZ KORDEUSZ

Recital promujący płytę pt. „Jedwabiście”. Autor, kompozytor, wykonawca związany z OPPA od 1983 roku. Dwukrotny laureat plebiscytu publiczności na najlepsza piosenkę premierową w koncercie „Premiery i Interpretacje” w 2005 (To Krew) i 2014 roku (Na Niebieskim Fortepianie).

Tomasz Kordeusz

Tomasz Kordeusz - Jedwabiście

Piwnica na Wójtowskiej
ul. Zakroczymska 11, Warszawa
tel. 22 635 46 47, www.piwnicanawojtowskiej.sdk.pl22. listopada 2017 (środa)
godz. 19:00, bilety: 20 zł, sprzedaż od 13. listopada w kasie BOK
(pn-pt 16:00-19:00, wt 10:00-13:00) oraz przed koncertem

ŁUKASZ MAJEWSKI

Koncert promujący nową płytę pt. „Niebajka”. Jego piosenki wielokrotnie były doceniane przez publiczność oraz jury wielu ogólnopolskich festiwali. (m.in. Nagroda Wojtka Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, trzykrotnie Złota Piątka laureatów na Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie). W 2015 i 2016 r., podczas koncertu galowego OPPA "Premiery i Interpretacje", dwukrotnie publiczność przyznała III miejsce prezentowanej przez niego piosence.

Łukasz Majewski

Łukasz Majewski - Niebajka


MAREK ANDRZEJEWSKI

Koncert zapowiadający nową płytę pt. „Lublimania”. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów, z którą nagrał 13 płyt. Laureat wielu ogólnopolskich festiwali (Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Olsztyńskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” czy Ogólnopolski Festiwal Recitali w Siedlcach). Dawno temu związany z folkowym zespołem „Orkiestra św. Mikołaja”. Ma w swoim dorobku cztery płyty solowe.

Marek Andrzejewski

Bielański Ośrodek Kultury
ul. Carla Goldoniego 1, Warszawa
tel. 22 834 65 47, www.bok-bielany.eu23. listopada 2017 (czwartek)
godz. 20:00, bilety: 20 zł, w dniu koncertu 25 zł, rezerwacja 22 822 48 70, przedsprzedaż w kasie OKO
 
TRIBUTE TO LEONARD COHEN

Program słowno-muzyczny poświęcony zmarłemu w ubiegłym roku światowej sławy bardowi kanadyjskiemu, poecie, prozaikowi i kompozytorowi, twórcy poetyckich ballad, które na trwałe weszły do kanonu światowego dziedzictwa pieśni literackiej.
Program „Tribute to Leonard Cohen” nawiązuje w swej formie do kilku wcześniej zrealizowanych projektów, poświęconych np. Georges’owi Brassensowi, Bułatowi Okudżawie, Georges’owi Moustakiemu, Serge’owi Gainsbourgowi czy ostatnio Pete’owi Seegerowi. Interpretowane są w nim piosenki Leonarda Cohena w tłumaczeniach literackich na język polski przeplatane słowem wiążącym przybliżającym życie, twórczość i światopogląd artysty.
W programie udział biorą: Justyna Bacz, Piotr Bakal, Andrzej Ozga, Dominika Świątek i Stanisław Waszak. Komentarz czyta Krystyna Czubówna. Wykonawcom akompaniuje zespół pod kierownictwem Rafała Grząki: Gabriel Tomczuk (kontrabas elektryczny i moog), Kamil Siciak (instr. perkusyjne), Maciej Rogulski (gitara), Rafał Grząka (akordeon, bandoneon, aranżacje). Scenariusz i reżyseria Piotr Bakal.

Leonard Cohen

Leonard CohenOśrodek Kultury Ochoty
ul. Grójecka 75, Warszawa
tel. 22 822 48 70, www.oko.com.pl24. listopada 2017 (piątek)
godz. 19:00, bilety: 35 zł, rezerwacja mailowa pod info@oppa.pl, sprzedaż na godzinę przed koncertem w kasie Studia

PREMIERY I INTERPRETACJE - KONCERT GALOWY OPPA 2017

Dwuczęściowy koncert, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami występuje kilkunastu znanych twórców piosenki autorskiej, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybiera najlepszą piosenkę premierową.
Druga część, to koncert złożony z piosenek sławnych bardów zagranicznych, które są wykonane w polskich wersjach językowych przez polskich bardów. W tym roku z okazji jubileuszu w drugiej części koncertu przypomniana zostanie większość piosenek - laureatek plebiscytu publiczności z lat 1998 - 2016.
Występują: Piotr Bakal, Marek Bartkowicz, Andrzej Brzeski, Jacek Gutry, Krzysztof Jurkiewicz, Jacek Kleyff, Tomasz Kordeusz, Michał Lonstar, Łukasz Majewski, Marek Majewski, Jerzy Mamcarz, Andrzej Ozga, Basia Stępniak-Wilk, Grzegorz Tomczak i Małgorzata Wojciechowska.
W obu częściach koncertu artystom akompaniuje zespół pod kierownictwem Piotra Matuszczyka (fortepian, aranżacje), w składzie: Jakub Kujawa (gitary), Rafał Grząka (akordeon), Mirosław Wiśniewski (bas), Paweł Twardoch (perkusja), Jarosław Zawadzki (saksofony). Koncert prowadzi Basia Stępniak-Wilk.

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
ul. Modzelewskiego 59, Warszawa
www.polskieradio.pl25. listopada 2017 (sobota)
godz. 18:00, bilety: 30 zł, rezerwacja mailowa pod info@oppa.pl, sprzedaż na godzinę przed koncertem w kasie Studia

JULIJ KIM (ЮЛИЙ КИМ) - GWIAZDA OPPA 2017

Recital legendarnego rosyjskiego barda z pokolenia Okudżawy. Jest jednym z najwybitniejszych rosyjskich bardów, kompozytorem, poetą, autorem tekstów dla teatru i filmu. Jego utwory, obejmujące wszystko od łagodnego humoru, po kąśliwą satyrę polityczną, pojawiają się w co najmniej pięćdziesięciu sowieckich filmach, w tym „Bumbarash”, „Dwanaście Krzeseł” i „Zwyczajny Cud”. Jego znane pieśni, to: „Dzielny kapitan”, „Morze Czarne”, „Wieloryb”, „Przeklęte usta”, „Kapitan Bering” i „Baron Germont poszedł na wojnę”. W czasach sowieckich Julij Kim miał zakaz występów pod własnym nazwiskiem.
Wraz z pojawieniem się glasnosti, Kim mógł wreszcie występować legalnie. Po rozpadzie Związku Radzieckiego zdobył wielkie uznanie w świecie rosyjskojęzycznym i koncertował w wielu miejscach w Rosji, Europie i Stanach Zjednoczonych. Otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę Federacji Rosyjskiej im. Bułata Okudżawy.
Dzisiaj dyskografia Julija Kima obejmuje ponad 20 pozycji na płytach CD, taśmach audio i wideo oraz DVD. Jego utwory zostały zamieszczone w prawie wszystkich antologiach pieśni autorskiej oraz w wielu antologiach współczesnej poezji rosyjskiej.

Julij Kim (Юлий Ким)Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa
www.polskieradio.pl26. listopada 2017 (niedziela)
otwarcie klubu - godz. 14:00, start sceny - 15:30, wstęp wolny

oFF OPPA - scena otwarta

Tradycyjnie na zakończenie Festiwalu uruchomiona zostanie scena otwarta, na której w kilkugodzinnym maratonie piosenkarskim mogą wystąpić wszyscy twórcy piosenek autorskich (własny tekst i muzyka), którzy chcą zaprezentować się w szerszym repertuarze niż był możliwy w konkursie, którzy nie zdecydowali się jeszcze na start w oficjalnym konkursie lub nie zostali zakwalifikowani. Decyduje kolejność zgłoszeń.  Prowadzenie Tomasz Drachal.

Lista uczestników oFF-OPPA 2017

Edward Ciemuchowski
Dariusz Pietrzyk z towarzyszeniem Rafała Tomczyka
Jednoosobowa Formacja Artystyczna "Grześ"
Piotr Kulpa i "Biuro Tłumaczeń"
Bogumiła Kucharczyk-Włodarek
Maja Chwiejczak-Błaszczyk z zespołem

Tomasz Drachal
Goście

Darek Rączka i "Bez Cienia Ciszy"
Jarek Tomaszewski i "Latający Dywan"
Agata Gałach
Jacek Gutry
Agata Wieczyńska-Krawiec
Lidia Lewandowska-Nayar

oFF-OPPA

praCoVnia art club
ul. Popiełuszki 16, Warszawa
tel.: 22 833 44 50, www.pracovnia.pl