Start arrow OPPA 2019 arrow Program OPPA 2019
Drukuj Wyślij znajomemu
OPPA 2019 - 37. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BARDÓW

PROGRAM

OPPA 2019 - 37. Międzynarodowy Festiwal Bardów

16. listopada 2019 (sobota)
godz. 16:00, wstęp wolny

PÓŁFINAŁ KONKURSU OPPA 2019

Każdy z uczestników wykonuje dwa utwory z własnym tekstem i własną muzyką. Prezentacje ocenia Rada Artystyczna OPPA w składzie: Piotr Bakal (przewodniczący), Stanisław Klawe, Andrzej Ozga, Sławomir Wolski i Jerzy Mamcarz, kwalifikując najlepszych do Wielkiego Finału. Prowadzenie Jacek Gutry.

Dom Kultury Śródmieście
ul. Smolna 9, Warszawa
tel. 22 826 25 86, www.dks.art.pl17. listopada 2019 (niedziela)
godz. 15:00, wstęp wolny

WIELKI FINAŁ KONKURSU OPPA 2019

Każdy z finalistów wykonuje dwa utwory. Prezentacje ocenia Jury OPPA, które wyłania "Złotą Piątkę" laureatów. Po przerwie śpiewa DOROTA "SOWA" KUZIELA - laureatka Grand Prix im. Jonasza Kofty OPPA 2018. Następnie tegoroczni laureaci wykonują po trzy utwory - różne od wcześniej prezentowanych. Po drugiej przerwie Jury OPPA ogłasza pełny werdykt oraz zdobywcę Grand Prix im. Jonasza Kofty. Skład Jury: Ewa Paczoska - przewodnicząca, Jaga Koftowa, Grażyna Orlińska, Piotr Bakal, Krzysztof Dzikowski, Andrzej Garczarek. Prowadzenie Jacek Gutry.

Dorota Sowa Kuziela

Dom Kultury Śródmieście
ul. Smolna 9, Warszawa
tel. 22 826 25 86, www.dks.art.pl18. listopada 2019 (poniedziałek)
godz. 20:00, bilety: 20 zł, rezerwacja sms-owa 609 885 208

MAŁGORZATA LIPIŃSKA

Recital promujący jej pierwszą płytę autorską pt. "Zatrzymaj", która ukazała się w sierpniu br. Debiutowała w Bydgoszczy, w studenckim zespole Bez Próby. Była laureatką festiwali piosenki studenckiej (m.in. Bazuna, Yapa, Bakcynalia, Danielka, Śpiewanie na Zamku w Świeciu, FPS w Krakowie). Po przerwie powróciła z autorskim programem, z zespołem w nowym składzie. Jej piosenki w wersjach studyjnych i koncertowych, znalazły się na płytach festiwalu Bazuna. Były prezentowane m.in. w audycjach radiowych: "Gitarą i piórem" (Trójka - Polskie Radio) czy "Mikroklimat" (Radio Rzeszów). Skład zespołu: Adam Budziński (gitara), Wojciech Sokołowski (gitara basowa), Grzegorz Bielawski (gitara, śpiew) i Tomasz Pastuszak (harmonijka ustna).

Małgorzata Lipińska z zespołem

Małgorzata Lipińska - Zatrzymaj

Gniazdo Piratów
ul. Ogólna 5, Warszawa
www.gniazdopiratow.com.pl
 


19. listopada 2019 (wtorek)
godz. 19:30, bilety: 30 zł, zasady rezerwacji na stronie: www.scenapw.sdk.pl

ANDRZEJ GARCZAREK

Recital autorski - zapowiedź nowej płyty autorskiej pt. "Blacha falista", której wydanie planowane jest na przyszły rok. Akompaniuje multiinstrumentalista Florian Ciborowski. Andrzej Garczarek to legenda polskiego bardowstwa. To "wzorzec z Sevre" pieśniarza-poety. To artysta, który wywarł bodaj największy wpływ na całe pokolenie polskich bardów. Spod jego pióra i gitary wyszły pamiętne, jakże aktualne i dziś słowa: "Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał, wrogów poszukam sobie sam, dlaczego, kurwa mać, bez przerwy poucza ktoś, w co wierzyć mam." Laureat Nagrody Specjalnej I WPPA (późniejsza OPPA) w 1978 r.

Andrzej Garczarek

Piwnica na Wójtowskiej
ul. Zakroczymska 11, Warszawa
tel. 22 635 46 47, www.piwnicanawojtowskiej.sdk.pl20. listopada 2019 (środa)
godz. 19:00, Bilety: 25 zł, sprzedaż od 12. listopada w kasie BOK (pn-pt 16:00-19:00, wt 10:00-13:00) oraz przed koncertem

PIOTR BAKAL

Prezentacja najnowszej płyty autorskiej pt. "nie tylko LATO Z KOMARAMI" wydanej w sierpniu br. zawierającej wybór piosenek turystycznych i satyrycznych stworzonych w okresie 44 lat pracy artystycznej. Skład zespołu: Mirosław Łączyński (gitara basowa), Lesław Matecki (gitara solowa), Dorota "Sowa" Kuziela (skrzypce, śpiew).
Oficjalna strona internetowa artysty: www.piotrbakal.com

Piotr Bakal - nie tylko LATO Z KOMARAMI

Bielański Ośrodek Kultury
ul. Carla Goldoniego 1, Warszawa
tel. 22 834 65 47, www.bok-bielany.eu21. listopada 2019 (czwartek)
godz. 17:30, wstęp wolny

ŁUKASZ MAJEWSKI

Koncert promujący wydaną w 2019 r. płytę pt. "Na prawo od Jiczyna". Jest to zbiór 11 piosenek przetłumaczonych z języka czeskiego wybranych dziewięciu autorów. Są to: Vladimír Merta, Jan Burian, Michael Janík&Miroslav Paleček, Oldřich Janota, Vladimír Veit, Karel Plíhal, Slávek Janoušek, Vlasta Redl i Jaroslav Hutka. Koncert odbędzie się w ramach "Czwartków poetycko-muzycznych". Gospodarzem wieczoru jest Jacek Gutry.

Łukasz Majewski

Łukasz Majewski - Na prawo od Jiczyna

Czytelnia Naukowa nr I
ul. Św. Wincentego 85, Warszawa
tel. 22 674 66 01, www.multibiblioteka.waw.pl21. listopada 2019 (czwartek)
godz. 20:00, bilety: w przedsprzedaży 20 zł, w dniu koncertu 25 zł, rezerwacja 22 822 48 70, przedsprzedaż w kasie OKO

KAREL KRYL IN MEMORIAM

Program słowno-muzyczny poświęcony wybitnemu czeskiemu pieśniarzowi, poecie i grafikowi, bardowi Praskiej Wiosny, współpracownikowi Sekcji Czechosłowackiej Radia Wolna Europa, którego 75 rocznica urodzin i 25 rocznica śmierci przypada w tym roku. Wiele jego pieśni zostało spopularyzowanych w naszym kraju m. in. przez Salon Niezależnych, Antoninę Krzysztoń, Jacka Kaczmarskiego czy zespół EKT Gdynia. Na program składają się piosenki Karela Kryla w tłumaczeniach literackich na język polski przeplatane słowem wiążącym przybliżającym życie, twórczość i światopogląd artysty.
W programie udział biorą: Piotr Bakal, Andrzej Ozga i Stanisław Waszak. Komentarz autorstwa Tatiany Witkowskiej czyta Krystyna Czubówna. Wykonawcom akompaniuje zespół pod kierownictwem Rafała Grząki w składzie: Rafał Grząka - akordeon, aranżacje, Krzysztof Łochowicz - gitara  i Marcin Fidos - kontrabas. Scenariusz i reżyseria Piotr Bakal.

Karel Kryl
Ośrodek Kultury Ochoty
ul. Grójecka 75, Warszawa
tel. 22 822 48 70, www.oko.com.pl22. listopada 2019 (piątek)
godz. 19:00, bilety: 35 zł, rezerwacja mailowa i przedsprzedaż pod info@oppa.pl

PREMIERY I INTERPRETACJE - KONCERT GALOWY OPPA 2019

Dwuczęściowy koncert, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami występuje kilkanaścioro znanych twórców piosenki autorskiej, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybiera najlepszą piosenkę premierową.
Druga część, to koncert poświęcony pamięci zmarłego w 2018 r. barda i stałego uczestnika OPPA - Andrzeja Brzeskiego. Jego koleżanki i koledzy po piórze przedstawią swoje interpretacje piosenek autorskich Artysty. Występują: Justyna Bacz, Piotr Bakal, Marek Bartkowicz, Ewa Gaworska, Jacek Gutry, Bogusław Nowicki, Tomasz Kordeusz, Łukasz Majewski, Marek Majewski, Jerzy Mamcarz, Ewelina Marciniak, Joanna Mioduchowska, Tomasz Olszewski, Andrzej Ozga i Basia Stępniak-Wilk.
W obu częściach koncertu artystom akompaniuje zespół pod kierownictwem Tomasza Filipczaka (fortepian, aranżacje), w składzie: Jakub Kujawa (gitary), Rafał Grząka (akordeon), Mirosław Wiśniewski (bas), Przemysław Kuczyński (perkusja), Jarosław Zawadzki (saksofony, instrument klawiszowy). Koncert prowadzi Basia Stępniak-Wilk.

Andrzej Brzeski

Laureaci Plebiscytu Publiczności w Koncercie Galowym OPPA 2018

Sala Koncertowa Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim

Centrum Kultury
ul. Spółdzielcza 9, Grodzisk Mazowiecki
22 734 79 44, www.centrumkultury.eu23. listopada 2019 (sobota)
godz. 18:00, bilety: 25 zł, sprzedaż na godzinę przed koncertem, rezerwacja pod info@oppa.pl

JÓZEF SKRZEK

Recital autorski. Józef Skrzek jest obecny na polskiej scenie nieprzerwanie od 1969 roku. Zaczynał jako basista o rozpoznawalnym brzmieniu, by z czasem okazać się wirtuozem wszelakich instrumentów klawiszowych, z ulubionymi syntezatorami Mooga na czele. Debiutował w 1970 roku w zespole Breakout. Rok później założył Silesian Blues Band, który - po dwóch lata intensywnej współpracy z Czesławem Niemenem (jako Grupa Niemen) - przekształcił się w SBB, jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych wszech czasów. Podbijali Europę w czasie, kiedy większości polskich artystów nie śniły się regularne trasy koncertowe na Zachodzie. Brali udział w wielkich festiwalach (Roskilde, Festival der Jugend), stając na jednej scenie obok takich gwiazd jak Bob Marley, Elton John, Mahavishnu Orchestra czy Soft Machine. W Polsce grywali niekiedy po cztery koncerty dziennie w jednej sali - a biletów i tak brakowało. Nagrali kilkanaście płyt w Polsce, Niemczech i Czechosłowacji. Od początku lat 80. Józef Skrzek z powodzeniem działa jako solista, szukając wciąż nowych form wyrazu. Nagrał wiele płyt, gdzie rock, jazz, elektronika i elementy folku mieszają się w jedną, niepowtarzalną całość.
Oficjalna strona internetowa artysty: www.skrzek.com

Józef Skrzek

Józef Skrzek

Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa
www.polskieradio.pl24. listopada 2019 (niedziela)
otwarcie - godz. 14:00, start sceny - 15:30, wstęp wolny

oFF OPPA - scena otwarta

oFF OPPA, to scena otwarta, na której w kilkugodzinnym maratonie piosenkarskim mogą wystąpić wszyscy twórcy piosenek autorskich (własny tekst i muzyka), którzy chcą zaprezentować się w szerszym repertuarze niż był możliwy w konkursie, którzy nie zdecydowali się jeszcze na start w oficjalnym konkursie lub nie zostali zakwalifikowani. Decyduje kolejność zgłoszeń. Gospodarzem prowadzącym będzie w tym roku Wojciech Wasilewski.

oFF OPPA 2019

Gniazdo Piratów
ul. Ogólna 5, Warszawa
tel. 22 633 71 82, www.gniazdopiratow.com.pl