Start
Drukuj Wyślij znajomemu
OPPA 2021 - 38. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BARDÓW20. listopada 2021 (sobota)
godz. 16:00, wstęp wolny

PÓŁFINAŁ KONKURSU OPPA 2021

Każdy z uczestników wykonuje dwa utwory z własnym tekstem i własną muzyką. Prezentacje ocenia Rada Artystyczna OPPA w składzie: Piotr Bakal (przewodniczący), Stanisław Klawe i Jerzy Mamcarz, kwalifikując najlepszych do Wielkiego Finału. Prowadzenie Jacek Gutry.

Dom Kultury Śródmieście
ul. Smolna 9, Warszawa
tel. 22 826 25 86, www.dks.art.pl


OPPA 2021 - 38. Międzynarodowy Festiwal Bardów


21. listopada 2021 (niedziela)
godz. 15:00, wstęp wolny

WIELKI FINAŁ KONKURSU OPPA 2021

Każdy z finalistów wykonuje dwa utwory. Prezentacje ocenia Jury OPPA, które wyłania „Złotą Piątkę” laureatów. Po przerwie śpiewa IRENA SALWOWSKA z zespołem - laureatka Grand Prix im. Jonasza Kofty OPPA 2019. Następnie tegoroczni laureaci wykonują po trzy utwory - różne od wcześniej prezentowanych. Po drugiej przerwie Jury OPPA ogłasza pełny werdykt oraz zdobywcę Grand Prix im. Jonasza Kofty. Skład Jury: Ewa Paczoska - przewodnicząca, Piotr Bakal, Krzysztof Dzikowski, Michał Lonstar, Jerzy Mamcarz i Bogusław Nowicki. Prowadzenie Jacek Gutry.

Irena Salwowska

Dom Kultury Śródmieście
ul. Smolna 9, Warszawa
tel. 22 826 25 86, www.dks.art.pl


OPPA 2021 - 38. Międzynarodowy Festiwal Bardów


22. listopada 2021 (poniedziałek)
godz. 20:00, bilety: 20 zł, rezerwacja sms-owa 609 885 208

JANUSZ KUROWSKI z zespołem

Recital promujący płytę autorską pt. „Winobranie”. Janusz Kurowski pojawił się po raz pierwszy w latach osiemdziesiątych ub. wieku na scenach festiwali studenckich (Yapa, Bakcynalia, Bazuna itp.) jako młody chłopak śpiewający z gitarą swoje autorskie piosenki. Mimo nagród i wyróżnień które mu się przytrafiały zniknął po 1990 roku. Powrót po przeszło 25 latach zaowocował wygraniem 50. Giełdy w Szklarskiej Porębie, dwukrotnie miejscem w Złotej Piątce (2018 i 2019) i Kryształowym Kamertonem (2017) na OPPA w Warszawie i nagrodami na innych festiwalach. Tym razem piosenki zgromadziły wokół niego grupę przyjaciół, którzy wsparli go zarówno pomysłami aranżacyjnymi jak i instrumentalnie i wokalnie: Katarzyna i Ryszard Włastowscy, weterani współtworzący niegdyś m.in. Mały Atlas Ludzi, Gabi Gunia, która tylko w 2019 roku wygrała 5 różnych festiwali, skrzypaczka Natalia Peć czy basista Szymon Sochacki oraz gościnnie Joanna Ulowska z grupy Browar Żywiec pomogli stworzyć klimatyczną płytę „Winobranie”.

Janusz Kurowski i Przyjaciele

Janusz Kurowski - płyta Winobranie

Gniazdo Piratów
ul. Ogólna 5, Warszawa
www.gniazdopiratow.com.pl


OPPA 2021 - 38. Międzynarodowy Festiwal Bardów


24. listopada 2021 (środa)
godz. 19:00, bilety: 35 zł, sprzedaż od 9 listopada w kasie BOK (wt 10:00-13:00, śr-pt 16:00-19:00) oraz przed koncertem

HOMMAGE À GEORGES BRASSENS

OPPA co roku składa hołd jednemu z nieżyjących bardów. W 2021 roku uczcimy pamięć urodzonego dokładnie 100 lat wcześniej (w 1921 r.) i zmarłego 40 lat wcześniej (w 1981 r.) najwybitniejszego z francuskich bardów, jednej z ikon francuskiej kultury, Georges'a Brassensa. Na program składają się Jego piosenki w tłumaczeniach literackich na język polski przeplatane słowem wiążącym przybliżającym życie, twórczość i światopogląd artysty.
W programie udział biorą: Justyna Bacz, Dominika Świątek, Piotr Bakal i Stanisław Waszak. Komentarz czyta Krystyna Czubówna. Wykonawcom akompaniuje zespół pod kierownictwem Rafała Grząki w składzie: Rafał Grząka - akordeon, aranżacje, Andrzej Olewiński - gitara, Wojciech Gumiński - bas i Adep Chamoun - instrumenty perkusyjne, bęben ramowy. Scenariusz i reżyseria: Piotr Bakal.

GEORGES BRASSENS - najwybitniejszy francuski bard. Urodził się 22 października 1921 roku w Sete nad Morzem Śródziemnym. Od 1940 roku mieszkał w Paryżu, gdzie początkowo próbował swych sił jako dziennikarz, poeta i autor piosenek - jednak bez większego sukcesu. Dopiero w wieku 31 lat rozpoczęła się jego wielka kariera, kiedy to dzięki staraniom swych przyjaciół wystąpił w słynnym kabarecie prowadzonym na Montmartre przez Patachou. Od tego momentu rozpoczęły się dla Georgesa Brassensa lata coraz większych sukcesów, wzrastającej popularności i uznania krytyki. Aktywnie występował na estradzie aż do marca 1977 roku. Umarł na raka w wieku 60 lat - 29 października 1981 r. w miejscowości Saint-Gely-du-Fesc koło Montpelier.

Georges Brassens pisał i śpiewał piosenki niepokorne wobec społeczeństwa i jego instytucji, w tym instytucji małżeństwa. Hipokryzji i fałszywej moralności przeciwstawiał szczerość indywidualnego wyboru i prawdziwe uczucia. Szokował - zwłaszcza mieszczańską publiczność - doborem tematów swych piosenek i używanymi w nich słowami. Niezwykle wysoki poziom literacki jego utworów uhonorowany został w 1967 r. przyjęciem go w poczet członków Akademii Francuskiej i tytułem poety narodowego.

Georges Brassens


Bielański Ośrodek Kultury
ul. Carla Goldoniego 1, Warszawa
tel. 22 834 65 47, www.bok-bielany.eu


OPPA 2021 - 38. Międzynarodowy Festiwal Bardów


27. listopada 2021 (sobota)
godz. 19:00, bilety: 50 zł, rezerwacja mailowa pod rezerwacje@oppa.pl
start rezerwacji 29. października

UWAGA! Uprzejmie informujemy, że zakończyliśmy przyjmowanie rezerwacji biletów na Koncert Galowy Premiery i Interpretacje. Kolejne prośby o rezerwacje wpisujemy na listę rezerwową, jednak bez gwarancji nabycia biletu. Osoby z listy rezerwowej będą mogły wykupić bilet jedynie w przypadku rezygnacji kogoś z listy właściwej. Okaże się to  najpóźniej na 10 minut przed rozpoczęciem koncertu.

PREMIERY I INTERPRETACJE - KONCERT GALOWY OPPA 2021

Dwuczęściowy koncert, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami występuje kilkanaścioro bardess i bardów, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybiera najlepszą piosenkę premierową.
Druga część, to koncert złożony z piosenek sławnych bardów zagranicznych, które są wykonane w polskich wersjach językowych przez polskich bardów. Występują: Justyna Bacz, Piotr Bakal, Ewa Gaworska, Jacek Gutry, Stanisław Klawe, Tomasz Kordeusz, Dorota Kuziela, Michał Lonstar, Jerzy Mamcarz, Ewelina Marciniak, Joanna Mioduchowska, Tomasz Olszewski, Andrzej Ozga, Jakub Sienkiewicz i Basia Stępniak-Wilk.
W obu częściach koncertu artystom akompaniuje zespół pod kierownictwem Piotra Matuszczyka (fortepian, aranżacje), w składzie: Paweł Twardoch (perkusja), Mirosław Wiśniewski (bas), Jarosław Zawadzki (saksofony, instrument klawiszowy). Koncert prowadzi Basia Stępniak-Wilk.

OPPA 2021 - Koncert Galowy Premiery i Interpretacje

Centrum Promocji Kultury Praga Południe
ul. Podskarbińska 2, Warszawa
www.cpk.art.pl


OPPA 2021 - 38. Międzynarodowy Festiwal Bardów


28. listopada 2021 (niedziela)
otwarcie - godz. 14:00, start sceny - 15:30, wstęp wolny

oFF OPPA - scena otwarta

oFF OPPA, to scena otwarta, na której w kilkugodzinnym maratonie piosenkarskim mogą wystąpić wszyscy twórcy piosenek autorskich (własny tekst i muzyka), którzy chcą zaprezentować się w szerszym repertuarze niż był możliwy w konkursie, którzy nie zdecydowali się jeszcze na start w oficjalnym konkursie lub nie zostali zakwalifikowani. Decyduje kolejność zgłoszeń. Gospodarzem prowadzącym będzie Wojciech Wasilewski.

off OPPA 2021

Gniazdo Piratów
ul. Ogólna 5, Warszawa
tel. 22 633 71 82, www.gniazdopiratow.com.pl